Commons:Najczęściej zadawane pytania

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
Wikimedia Commons FAQ in other languages:

Alemannisch | català | dansk | Deutsch | English | Esperanto | español | français | galego | עברית | magyar | interlingua | italiano | 日本語 | ភាសាខ្មែរ | 한국어 | Lëtzebuergesch | norsk bokmål | Nederlands | norsk nynorsk | polski | português | română | русский | slovenščina | suomi | svenska | 中文(简体) | 中文(繁體) | +/−

Shortcuts

Niniejsza strona to zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi na temat Wikimedia Commons, stworzony dla wygody odwiedzających ten serwis. Na każde z pytań udzielona jest krótka odpowiedź wraz z odnośnikami do stron, które szerzej poruszają dany temat.

Pytania ogólne

Co to za strona?

„Wikimedia Commons” (w skrócie „Commons”) to tworzone przez wolontariuszy repozytorium wolnych plików. Nazwa projektu jest połączeniem słowa Wikimedia, pochodzącego od nazwy Fundacji Wikimedia, organizacji opiekującej się m.in. Wikipedią i angielskiego wyrazu commonwspólny. Wikimedia Commons to wspólne repozytorium plików (fotografii, diagramów, rysunków, animacji, muzyki i filmów), użytecznych dla któregokolwiek z projektów Wikimedia. Każdy plik umieszczony w Commons może być wykorzystany w każdym z projektów Fundacji.

Jaki jest zakres tego projektu?

Zobacz Commons:Project scope. Strona Commons:What Commons is not także może być warta przeczytania.

Czy mogę umieszczać tutaj jakieś materiały?

Jak najbardziej! Szczerze mówiąc, właśnie tego od Ciebie oczekujemy. Wystarczy, że przeczytasz odpowiedni tutorial i już możesz dołączyć do naszej społeczności.

Jakie materiały mogą być tu umieszczone?

Wszystkie materiały, by móc zostać użyte w projektach Wikimedia, muszą spełniać kilka warunków. Najważniejszym z nich jest ich licencja. Każdy plik musi posiadać licencję zezwalającą na jego komercyjne użycie i tworzenie prac pochodnych. Więcej informacji znajdziesz na dole tej strony; zobacz także Commons:Licencja.

Czy mogę umieścić w Commons pliki Java i Flash?

Niestety nie. Commons zostało przewidziane jako repozytorium plików, a nie oprogramowania. Istnieje wiele różnych projektów (na przykład SourceForge), bardziej odpowiednich na dzielenie się oprogramowaniem. Zobacz Commons:Project scope i Commons:Typy plików.

Czy mogę umieścić w Commons tekst, którego jestem autorem?

Raczej nie. Commons to repozytorium plików multimedialnych, nie tekstów. W zależności od formy i treści, Twój tekst może być umieszczony w innych projektach Wikimedia, np. Wikipedii czy Wikisłowniku. Nie powinieneś wklejać do tych projektów tekstów, jeśli nie chcesz, by stały się one własnością publiczną lub były dostępne na zasadach licencji Creative Commons Attribution/Share-Alike (CC-BY-SA). Aby użyć tekstu z zewnętrznej strony internetowej — nawet Twojej własnej — strona ta musi opublikować jasne oświadczenie, w którym zgadza się na to, by jej zawartość stała się własnością publiczną lub była udostępniona na zasadach konkretnych licencji.

Czym są „galerie”? W jaki sposób powinno się je tworzyć?

Galerie są uzupełnieniem kategorii, innym sposobem na wyświetlanie zdjęć. Pozwalają na dołączenie do zdjęcia krótkiego jego opisu, pokazywanie w większym lub mniejszym rozmiarze niż na stronach kategorii oraz umieszczanie zdjęć w tabelach tematycznych itd.
W większości przypadków galerie rozpoczyna zdanie wstępu, krótko opisujące dany temat w kilku językach (można zautomatyzować ten proces przy użyciu narzędzia Commons Sum-it-ip). Następnie umieszcza się odpowiedni nagłówek drugiego stopnia — same zdjęcia umieszcza się przy pomocy tagu <gallery />.
Lista plików powinna zakończona być interwikami (generuje je Sum-it-up) i przynajmniej jedną kategorią. Każda galeria musi znajdować się w przynajmniej jednej kategorii. Dobrym sposobem na utworzenie nowej galerii jest wykorzystanie już istniejącej o podobnej tematyce i dostosowanie jej do własnych potrzeb. Galerie gatunków (zwierząt, roślin) będą zazwyczaj różnić się ze względu na położenie geograficzne, warto więc przy tworzeniu nowej galerii o gatunku żyjącym w Polsce posłużyć się galerią innego gatunku z terytorium Polski, a nie np. Stanów Zjednoczonych.

Pytania związane z prawami autorskimi

Jakie licencje mogą mieć pliki umieszczane w Commons?

Wszystkie pliki, które wysyłasz do Commons, muszą być własnością publiczną (ang. public domain) lub muszą być umieszczone na zasadach którejś z wolnych licencji, np. GNU Free Documentation License lub CC-BY/CC-BY-SA (więcej szczegółów znajdziesz na stronach Commons:Licencja lub Commons:Oznaczenia licencji). Nie wymyślaj licencji dla swoich plików. Większość plików znajdujących się w sieci objętych jest prawem autorskim; nie powinieneś przypuszczać inaczej, jeśli nie masz ku temu dobrego powodu. Kiedy publikujesz swoją własną pracę, możesz uczynić z niej własność publiczną, umieścić ją na zasadach jakiejś wolnej licencji (użyj szablonu {{self|nazwa licencji}}, {{self2|licencja 1|licencja 2}} itd. Możesz także wybrać licencję z listy rozwijanej na tej stronie w podmenu „licencja”.

Czy mogę umieszczać w Commons skany i prace innych, które zmodyfikowałem?

Tylko oryginalny twórca pliku lub osoba, która posiada prawa autorskie do pliku, może zdecydować o umieszczeniu go na zasadach jakiejś licencji. Skan lub modyfikacja pliku nie czyni go automatycznie Twoją własnością, co oznacza, że nie możesz wziąć każdego pliku z Sieci i nadać mu licencji.

Dlaczego w Commons nie ma materiałów fair use?

Jednym z głównych powodów dla utworzenia Commons była chęć zgromadzenia plików, które mogłyby być użyte wszędzie w sposób podobny do tego, w jaki użyć można tekstów z Wikipedii. To ogranicza nas do plików udostępnionych na tzw. „wolnych licencjach”. Ta zasada, podobnie jak NPOV w Wikipedii, nigdy nie będzie zmieniona. Użycie plików fair use zależne jest od kontekstu, a więc nie byłoby dobre dla repozytorium plików. Poza tym, prawo autorskie jest różne w różnych państwach. W związku z tym prawo dozwolonego użytku (fair use) jest różne na całym świecie, a niektóre państwa w ogóle go nie akceptują. Oznacza to, że niektóre z plików nie mogłyby być użyte nigdzie poza Stanami Zjednoczonymi, a na to nie mogliśmy sobie pozwolić.

Czy mogę używać plików z Commons poza projektami Wikimedia?

Oczywiście. Jednakże w każdym przypadku musisz przejrzeć stronę opisu danego pliku (dostępna po kliknięciu w link do pliku), żeby sprawdzić, na zasadach jakiej licencji jest umieszczony. W większości przypadków wystarczy podanie autora, licencji i źródła pochodzenia pliku, choć niektóre z plików na Commons wymagają podania także innych informacji.

Jakie informacje powinny być podane w opisie pliku?

O tym dowiesz się na stronie Commons:Pierwsze kroki. Zaleca się użycie szablonu {{Information}}, którego sposób użycia szczegółowo opisany jest w Pierwszych krokach.

W jaki sposób uznaje się moje autorstwo danego pliku?

Niektóre z akceptowanych przez nas licencji wymagają uznania autorstwa. Oznacza to, że przy każdym wykorzystaniu danego pliku należy wymienić z imienia i nazwiska (pseudonimu) jego autora. Wpisując dane o autorze na stronę opisu pliku upewnij się, że właśnie w ten sposób chcesz być wymieniany oraz że dane te są poprawne. Każdy czytelnik Wikipedii, chcąc powiększyć/pobrać oglądany lub słuchany przez siebie plik, będzie mógł poznać jego autora przez dwukrotne kliknięcie i wejście na stronę jego opisu.

Co się dzieje, kiedy zmienia się licencja pliku z Flickra?

Zobacz też: Commons:Grafiki z Flickra
Autorzy i właściciele praw autorskich do plików dostępnych w serwisie Flickr mogą zmieniać ich licencje i rzeczywiście czasami tak robią. Jednak licencja, która została potwierdzona przez autora, nie może być cofnięta (zobacz: Creative Commons FAQ: Co jeśli zmienię swoje zdanie?). Jeśli plik z Commons posiada licencję, która została potwierdzona, nie powinno się usuwać zarówno jego, jak i wszystkich jego nowych wersji, jeśli nie spełniają one kryteriów usuwania plików. Stosowna informacja o pozytywnej weryfikacji pojawia się na stronie opisu pliku i może zostać dokonana przez FlickreviewR-a (bota stworzonego specjalnie w tym celu), administratorów i zaufanych użytkowników projektu.

Przesłałem już mój plik, czy mogę wycofać lub zmienić licencję?

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: „Nie”.
Wolne licencje tworzone są w taki sposób, aby uniemożliwić wystąpienie przypadków, kiedy to autor dzieła udostępnia je na zasadach wybranej przez siebie wolnej licencji, a po pewnym czasie wycofuje swoją zgodę i żąda, by inne osoby przestały wykorzystywać jego pracę. Dzięki takiemu podejściu udaje się uniknąć sytuacji, w których użytkownicy tworzą prace pochodne w oparciu o jakieś dzieło lub rozwijają jego ulepszone wersje, a następnie dowiadują się, że nie mogą udostępniać wyników swojej pracy, gdyż autor oryginalnego dzieła zdecydował się zmienić zdanie. Zobacz także oficjalną odpowiedź na to pytanie na stronie organizacji Creative Commons Polska.
Niemniej jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy użytkownik przez pomyłkę przesyła do Wikimedia Commons pracę, której nie chciał udostępnić na zasadach wolnej licencji; w takim wypadku, jeśli widać, że rzeczywiście była to pomyłka, pliki mogą zostać usunięte. Nie jest to jednak furtka, którą można wykorzystywać do usunięcia plików znajdujących się na Commons od pewnego czasu.

Pytania natury technicznej

Jaka jest wymagana rozdzielczość grafik na Commons?

Największa posiadana rozdzielczość danej grafiki jest więcej niż mile widziana. Nie musisz martwić się miejscem na dyskach czy obciążeniem serwerów Wikimedia, gdyż oprogramowanie MediaWiki automatycznie generuje i cache'uje mniejsze pliki o rozmiarach podanych w artykułach, które się do nich odnoszą.
Skalowanie grafik może nie powieść się w przypadku naprawdę ogromnych plików, kiedy cały proces zajmuje za dużo czasu lub pamięci (w tym przypadku nie pojawia się żadna grafika lub wyświetlona zostaje grafika w oryginalnym rozmiarze, co doprowadzić może do zawieszenia się przeglądarki). W przypadku obrazków PNG maksymalną granicą jest rozmiar 25 megapikseli. Duże pliki JPG mogą być problemem dla oprogramowania, jeśli są one zapisane w trybie kompresji progresywnej, co wymusza jednorazowe wyświetlanie i przerabianie pliku. Zamiast tego lepiej użyć trybu hierarchicznego (ang. baseline mode).
Jeśli oryginalna grafika nie może zostać przetworzona przez oprogramowanie, najlepiej wysłać ją do Commons, a potem nadpisać przez nieco mniejszą wersję (np. 6 megapikseli); grafika o oryginalnym rozmiarze będzie nadal dostępna w historii pliku, więc będzie można podać odniesienie do niej na stronie opisu grafiki.

Jak bezpośrednio można używać plików z Commons w Wikipedii?

Plików z Commons używa się w Wikipedii tak, jak wszystkich plików lokalnych, stosując np. link [[Plik:Nazwa.jpg]]. Czasem może dojść do opóźnienia w wyświetlaniu grafik w Wikipedii; dzieje się to z powodu opóźnień w tworzeniu odpowiednich miniaturek przez oprogramowanie. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest odświeżenie strony opisu grafiki na lokalnej Wikipedii. Zobacz też: Uwagi o wstawianiu obrazków.

Jak stworzyć link do pliku (grafiki) nie wyświetlając go?

Wystarczy bezpośrednio przed linkiem do pliku (grafiki) wstawić znak dwukropka, np. [[:File:Example.jpg]]; powoduje to wyświetlenie się linku w postaci File:Example.jpg.

Jak przenieść plik z Wikipedii do Commons?

Jeśli dany plik umieszczony jest na którejś z wolnych licencji akceptowanych na Commons, pobierz go (w przypadku grafiki pamiętaj o pobraniu jej pełnej wersji, a nie miniatury!) na swój komputer i prześlij na Commons — możesz posłużyć się narzędziem CommonsHelper. Po tym, jak to zrobisz, skopiuj stronę opisu przenoszonego pliku i sprawdź, czy zawiera ona informacje o autorze i/lub link do oryginalnej strony, datę i krótki opis pliku. Dodaj link do oryginalnego źródła pliku w Wikipedii i dane o jego twórcy. Upewnij się, że szablon licencji i inne szablony istnieją na Commons i są prawidłowe.

Jak zmienić nazwę pliku?

Nazwę danego pliku można zmienić posługując się szablonem {{rename|File:Nowa nazwa.jpg}}. Jeśli nowy plik jest np. ulepszoną wersją starego, najlepszym wyjściem jest użycie szablonu {{superseded|File:Nowa nazwa.jpg}}.
Strony galerii przenoszone mogą być przez zalogowanych użytkowników za pomocą zakładki 'przenieś', tak, jak w przypadku zwykłych artykułów w Wikipedii. Opcja ta może nie być dostępna dla nowych użytkowników (zwykle aktywowana jest po 4 dniach od daty rejestracji); jeśli jesteś nowym użytkownikiem i zauważyłeś źle nazwaną stronę galerii, poproś o jej przeniesienie, np. w Barze lub bezpośrednio któregoś z polskojęzycznych administratorów.

Jak najlepiej stworzyć nową kategorię?

Tworząc nową kategorię najlepiej przypatrzeć się istniejącemu drzewu kategorii i odnaleźć taką kategorię nadrzędną, w której moglibyśmy umieścić naszą kategorię; należy zwrócić uwagę na fakt, iż każda kategoria musi posiadać co najmniej jedną kategorię nadrzędną, a najlepiej, aby posiadała ich kilka; warto pamiętać, że nowa kategoria powinna należeć do najbliższej jej kategorii nadrzędnej.
Po odnalezieniu odpowiedniej kategorii nadrzędnej należy przejść do pola edycji nowej kategorii (np. wpisując jej adres w pasku adresu przeglądarki) pamiętając, iż jej nazwa powinna być w obowiązującym na Commons języku angielskim. Przy tworzeniu nowych kategorii miłym zwyczajem jest umieszczenie na jej początku krótkiego opisu w co najmniej dwóch językach, posługując się odpowiednimi szablonami języków, np. {{Pl}} i {{En}}. W przypadku tworzenia kategorii zawierającej pliki związane z artystą, sportowcem, naukowcem itp. warto posłużyć się magicznym słowem {{DEFAULTSORT:Nazwisko, Imię}}, które umieszcza daną kategorię w jej kategoriach nadrzędnych według klucza Nazwisko, Imię i ogranicza ilość wpisywanego kodu.
Przykładowy kod, który powinien się znaleźć na stronie kategorii związanej z polskim kabareciarzem XX YY mógłby wyglądać następująco:
{{pl|XX YY to polski artysta kabaretowy, członek kabaretu ZZ.}}
{{en|XX YY is a Polish cabaret artist and a member of cabaret ZZ.}}
{{DEFAULTSORT:YY, XX}}
[[Category:19xx births]]
[[Category:Living people]]
[[Category:Polish comedians]]
[[Category:Wo/men of Poland]]
Schemat tworzenia nowych kategorii na Commons podobny jest do tego obowiązującego w Wikipedii, dlatego warto także zapoznać się ze znajdującymi się tam stronami: Wikipedia:Kategorie i Wikipedia:Kategoryzacja.

Jak zmienić nazwę kategorii?

Zobacz: Commons:Zmiana nazwy kategorii.

Jak dodać plik/stronę do odpowiedniej kategorii?

Żeby dodać plik lub stronę do kategorii, umieść na stronie link [[Category:Nazwa kategorii]]. To „magiczny link”, który spowoduje, że a) na dole strony pojawi się link do kategorii b) dany plik lub strona zostaną umieszczone w podanej kategorii. Zobacz także Commons:Kategorie, by odnaleźć więcej informacji.

Jak najlepiej skategoryzować plik?

Najważniejsze pytania, na które należy odpowiedzieć w procesie kategoryzacji pliku to: Co to jest? i Gdzie to jest?. Żeby odnaleźć odpowiednią kategorię, zerknij na stronę główną, drzewo kategorii lub użyj wyszukiwarki. Spójrz na podane tam kategorie i postaraj się odnaleźć taką, która najlepiej pasować będzie do Twojego pliku. Kiedy już wejdziesz na stronę wybranej przez siebie kategorii, sprawdź, czy nie ma ona jakichś podkategorii; jeśli tak, postaraj się umieścić swój plik w tej z nich, która najbardziej pasuje do Twego pliku. Powtarzaj tę czynność, póki Twoja kategoria nie zawierać będzie więcej podkategorii. Możesz także użyć narzędzia CommonsSense, które pomoże Ci wybrać odpowiednią kategorię na podstawie podanych przez Ciebie słów kluczowych. Zobacz też: Commons:Kategorie.

Dlaczego lista plików w danej kategorii może nie być aktualna?

Czasami strony dodawane są do odpowiednich kategorii nie bezpośrednio przez użytkowników Commons, ale za pomocą specjalnych stron nazywanych szablonami, które służą do umieszczania tej samej treści (także kategorii) na wielu stronach jednocześnie. Kiedy treść szablonu zostaje zmieniona, zmiany te nie zawsze natychmiast widoczne są na stronach, gdzie jest on umieszczony. Oznacza to, iż strony niekoniecznie muszą znajdować się w najbardziej aktualnych kategoriach. Ten problem dotyczy jednak najczęściej kategorii technicznych, administracyjnych, a nie tych, które zwykle przegląda się w poszukiwaniu plików.
Różne tymczasowe opóźnienia oprogramowania mogą powodować, iż wyświetlana zawartość kategorii i podkategorii lub liczniki plików nie są do końca aktualne. Jeśli więc edytujesz Commons i widzisz, iż strona, którą edytowałeś nie pojawiła się w nowej kategorii lub nie została usunięta ze starej, nie panikuj! Problem zapewne rozwiąże się sam w ciągu kilku minut (czasami jednak może to potrwać całkiem długo).

Jak powinny być zorganizowane kategorie?

Tworząc nowe kategorie, staraj się podążać za istniejącą już strukturą; upewnij się, że tworzona przez Ciebie kategoria ma choć jedną kategorię nadrzędną. Sprawdź, czy istnieje odpowiedni dla Twojej kategorii schemat, którym możesz się posłużyć lub taki, który możesz naśladować. Szczególnie w przypadku gatunków i państw, nowotworzone kategorie powinny mieścić się w wypracowanej już strukturze kategorii. Więcej informacji o kategoriach na Commons znajdziesz na stronie Commons:Kategorie.

Jak utworzyć galerię przesłanych przeze mnie plików?

Galerię użytkownika utworzyć można w swojej prywatnej przestrzeni nazw, np. w taki sposób lub jako osobną kategorię. Wszystkie kategorie tworzone w tym celu powinny nosić nazwę [[Category:Files by NazwaUżytkownika]] i znajdować się w kategorii User galleries; przejrzyj ją, by odnaleźć kilka przykładów. Żeby odnaleźć wszystkie przesłane przez siebie pliki, użyj rejestru przesłanych plików lub specjalnego zewnętrznego narzędzia.

Jak w najprostszy sposób utworzyć galerię plików?

Najprostszym sposobem wykorzystywanym przy tworzeniu galerii plików jest użycie tagu <gallery />, przy użyciu którego można wyświetlić wybrane przez siebie plików w kilku kolumnach. Najprostszy sposób na stworzenie takiej galerii to wykorzystanie poniższego kodu:
<gallery>
File:Nazwapliku1.jpg|Przykładowy opis pliku 1
File:Nazwapliku2.jpg|Przykładowy opis pliku 2
File:Nazwapliku3.jpg|Przykładowy opis pliku 3
</gallery>
Więcej informacji na temat użycia tagu <gallery /> znajduje się na stronie Help:Images and other uploaded files na Meta.

Kiedy powinienem używać galerii, a kiedy kategorii?

Każdy z plików na Commons powinien znajdować się w jakiejś kategorii, ponieważ w taki sposób łatwo je znaleźć. Jeśli dodasz plik wyłącznie do odpowiadającej mu galerii, a ktoś go stamtąd usunie, najprawdopodobniej nikt go już nie odnajdzie.
Kategorie są użyteczne jako miejsca gromadzenia wszystkich plików związanych z danym tematem. Galerie (przestrzeń nazw Gallery:) wykorzystuje się natomiast do przedstawienia najlepszych, najbardziej informatywnych, najlepiej ilustrujących i najbardziej interesujących plików na dany temat. Galerie są także użyteczne przy logicznym prezentowaniu treści, do czego nie zawsze użyć można kategorii; porównaj Tennis i Category:Tennis. Informacje w galeriach mogą być też uporządkowane hierarchicznie, zobacz np. Pronunciation of Dutch municipality names lub United States.
Niektóre tematy posiadają specjalne wytyczne nt. sposobów organizacji plików, jak np. rośliny i zwierzęta, mieszczące się w działalności Wikiprojektu „Tree of Life” (Drzewo Życia). Jeśli jednak nie jesteś zainteresowany działaniem w tak specjalistycznych projektach, na razie warto zapamiętać dwie rzeczy: każdy plik powinien znajdować się w co najmniej jednej kategorii i nie musi znajdować się koniecznie w jakiejś galerii, choć jeśli uważasz, że jest reprezentatywny dla tematu, śmiało możesz go tam umieścić.

Dlaczego po przesłaniu nowej wersji pliku widoczna jest stara wersja?

Oprogramowanie MediaWiki używa pamięci podręcznej (ang. cache) w celu jak najszybszego wyświetlania stron, co czasami powoduje, że wyświetlane są nieaktualne wersje lub przestarzałe miniaturki plików. Odświeżanie jest jednym ze sposobów wymuszenia, by oprogramowanie wygenerowało aktualną wersję danej strony lub miniaturki zamiast korzystać ze starszych wersji zapisanych na serwerach.
Istnieje kilka sposobów na wygenerowanie nowej miniatury pliku:
 • Ręcznie: poprzez dodanie ?action=purge na końcu adresu danego pliku, np. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nazwa.jpg?action=purge i wciśnięciu klawisza  Enter lub kliknięcia przycisku Idź do na pasku adresu przegląrki;
 • Za pomocą gadżetów: Wygenerowanie nowej miniatury jest możliwe także przy pomocy gadżetów, które można aktywować w swoich Preferencjach:
  • Gadżet Page Purge dodaje zakładkę "Purge" ("Odśwież") na górze każdej strony. W domyślnej skórce ("Vector") zamiast osobnej zakładki widnieje link Purge dostępny po kliknięciu ikony strzałki (MediaWiki Vector skin action arrow.svg) widocznej tuż obok pola wyszukiwania w prawym górnym rogu strony. W skórkach innych niż Vector, zakładka widoczna jest w postaci gwiazdki *;
  • Gadżet ExtraTabs2 dodaje zakładkę "Purge" ("Odśwież") i inne użyteczne odnośniki;
  • Gadżet Thumbnail Purge dodaje zakładkę "Generate thumbnail" ("Wygeneruj miniaturę"), która służy do ponownego wygenerowania miniaturki danego pliku (np. po przesłaniu jego nowszej wersji). Wymaga to jednak uprzedniego włączenia gadżetu ExtraTabs2.
Wygenerowanie nowej miniatury potrafi jednak sprawić spory problem nawet przy użyciu gadżetu Thumbnail Purge; w takim przypadku istnieje również szereg innych, ręcznych, metod na wygenerowanie odpowiedniej miniatury dla danego pliku; poniżej jedna z nich:
 1. Odwiedź tę stronę, wpisując w adresie po f= nazwę swojego pliku skopiowaną z jego adresu, bez zachowania niełacińskich znaków, a po w= szerokość miniatury, jaką chcesz wygenerować. Zmusi to oprogramowanie do wygenerowania odpowiedniej miniatury; powtórz proces dla każdego rozmiaru miniatury, jaki chcesz uzyskać.
Żeby uzyskać link do odpowiedniej miniatury, można także użyć szablonu {{Regenerate thumbnail}}, wpisując jako pierwszy argument nazwę pliku, a jako drugi szerokość miniatury w pikselach:
Wpisany wikikod Widoczny efekt
{{Regenerate thumbnail|1=California wind resource map 50m 800.jpg|2=79}} https://commons.wikimedia.org/w/thumb.php?f=California+wind+resource+map+50m+800.jpg&w=79
Jeśli ciągle miewasz problemy z nowymi miniaturami, spróbuj użyć metody tworzenia miniatur o niestandardowej wielkości. Zamiast zezwalać oprogramowaniu na używanie standardowego rozmiaru, wymuś wygenerowanie miniatury o rozmiarze np. 199px lub 201px, wpisując następujący kod: [[File:Nazwapliku.jpg|thumb|199px]] itd. Ponieważ taki rozmiar miniatury nie jest zbyt często używany, oprogramowanie wygeneruje nową miniaturę z nowej wersji pliku, zamiast używać istniejącej już miniatury starej wersji.
Standardowe rozmiary miniatur, a więc takie, z którymi najczęściej występują problemy, to 120, 150, 180, 200, 250 i 300 pikseli + miniatura widoczna na stronie grafiki (zobacz także Specjalna:Preferencje). Rozmiar widocznej przez Ciebie miniatury sprawdzić możesz poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dane zdjęcie i próbę zapisania go na dysku. Nazwa pliku powinna wtedy wyglądać podobnie do 450px-Nazwapliku.jpg, rozmiar podany będzie więc na początku.

Dlaczego nie widzę niektórych grafik?

Może być to związane z problemem miniaturek (patrz wyżej) lub kwestią zainstalowanego przez Ciebie oprogramowania blokującego reklamy, które uznało daną grafikę za reklamę.
Czy widzisz tę grafikę? Jeśli nie, winę ponosi Twoje oprogramowanie blokujące reklamy. Podana grafika umieszczona jest pod adresem http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ad/D-fructose.png, który zawiera ciąg znaków /ad/. Twój Ad-blocker jest prawdopodobnie skonfigurowany tak, by blokował wszystkie grafiki z podanym ciągiem znaków jako reklamy. Aby rozwiązać ten problem, zmień ustawienia filtru w swoim programie, by nie blokował grafik pochodzących z domen .wikipedia.org i .wikimedia.org.

W jaki sposób mogę wyszukiwać pliki?

Wejdź na stronę Special:Search i użyj linków widocznych bezpośrednio pod oknem wyszukiwania. Bardziej zaawansowane narzędzia wyszukiwania znajdziesz na stronie Commons:Tools#Search (ang.). Możesz także przejrzeć związane z tematem Twojego pliku artykuły w różnych wersjach językowych Wikipedii i w ten sposób znaleźć poszukiwany przez Ciebie plik lub pliki związane z nim tematycznie; powinny być one umieszczone w odpowiednich kategoriach, które podpowiedzą Ci, gdzie szukać dalej.

W jaki sposób przystosowano oprogramowanie do potrzeb Commons?

Zobacz Commons:Narzędzia.

Mam do wysłania mnóstwo plików. Czy mogę wysłać je masowo, czy tylko pojedynczo?

Istnieje możliwość masowego przesyłania plików. Commonist to napisane w Javie/BeanShellu i wyposażone w interfejs graficzny narzędzie pomagające w masowym wysyłaniu plików do różnorodnych projektów Wikimedia, w tym Wikimedia Commons. Commonist dostępny jest na platformy MacOS i Linux, powinien działać także pod Windows.
Dla zwolenników uniksowej linii komend dostępny jest napisany w Perlu skrypt Nichalpa, oparty na wcześniejszym skrypcie Eloquence'a. Skrypt ten powinien działać na większość maszyn uniksopodobnych, w tym GNU/Linuksie i MacOS-ie.
Od września 2011 roku istnieje również możliwość masowego wysyłania plików poprzez narzędzie UploadWizard; jednak ponieważ znajduje się ono dopiero w fazie testowania, liczba plików, które można wysyłać jednocześnie, została ograniczona do 10.

Należy zmienić nazwę pliku lub strony. Czy można to zrobić?

W przypadku galerii i przestrzeni nazw Creator:: tak. Jeśli posiadasz konto starsze niż 4 dni, nad artykułem pojawia się zakładka 'przenieś', której można użyć dla przeniesienia artykułu pod właściwą nazwę. Zwróć uwagę, że w przypadku tworzenia strony w innym języku powinno się tworzyć przekierowania zamiast przenosić stronę pod inną nazwę — językiem obowiązującym w Wikimedia Commons jest angielski. Pamiętaj, aby błędną nazwę strony (np. z literówką) zgłosić do skasowania: użyj szablonu {{Speedy}} lub zgłoś ją jednemu z polskojęzycznych administratorów.
W przypadku plików: tak; możliwość tę mają jednak jedynie administratorzy i użytkownicy posiadający uprawnienia do przenoszenia plików (ang. filemovers) — informacje o sposobie, w jaki można poprosić o zmianę nazwy pliku, znajdują się w tym miejscu.
W przypadku kategorii: nie. Jeśli kategoria pomimo niepoprawnej lub niezalecanej nazwy może być często używana przez innych użytkowników, powinna zostać przekształcona w tzw. miękkie przekierowanie przy użyciu szablonu {{Category redirect}}. Zdjęcia w złej kategorii powinny zostać przeniesione do właściwej kategorii ręcznie; istnieje możliwość częściowej automatyzacji tego procesu przy użyciu gadżetu Cat-a-lot. Ze względu na ograniczenia techniczne, kategorie powinny być nazywane w języku angielskim.

Kiedy wysyłam plik, pojawia się ostrzeżenie: „Nazwa pliku docelowego musi posiadać rozszerzenie (np. ".jpg").

Upewnij się, że wysyłany przez Ciebie plik posiada odpowiednie rozszerzenie, wymienione na stronie Commons:Typy plików. Zwróć także uwagę na to, czy nie zostawiłeś wolnego miejsca przed lub po kropce w nazwie pliku.
Umieść rozszerzenie w nazwie pliku, wpisując je w polu Docelowa nazwa. Przykładowa nazwa pliku to „Gaj pomarańczowy w lecie.jpg”, nie: „Gaj pomarańczowy w lecie”.

Chcę użyć pliku z Commons, ale na mojej lokalnej wiki istnieje plik o takiej samej nazwie, który go blokuje. Jak w takim przypadku użyć pliku z Commons?

Istnieją trzy wyjścia z tej sytuacji: ponowne przesłanie lokalnego pliku pod inną nazwę, skasowanie lokalnego pliku lub ponowne przesłanie pliku z Commons pod inną nazwę.

Jak przesłać nową wersję istniejącego pliku?

Jedynie konta starsze niż 4 dni posiadają taką możliwość.
Zanim prześlesz nową wersję istniejącego pliku, rozważ możliwość utworzenia odrębnego pliku — chyba że wprowadzane zmiany są bardzo małe i czysto formalne (np. zmiana jednej krzywej w pliku SVG). Więcej szczegółów na ten temat znajduje się na stronie Commons:Avoid overwriting existing files (ang.).
Aby wysłać nową wersję pliku, należy wejść na stronę opisu istniejącej wersji pliku. W sekcji Historia pliku znajduje się link „Załaduj nowszą wersję tego pliku”. Kliknij go i wybierz ze swojego komputera lepszą wersję pliku, który chcesz nadpisać. W opisie zmian wpisać możesz np. wyższa rozdzielczość, usunięto szumy lub poprawiony balans kolorów: kilkuwyrazowy opis dokonanych zmian jest wystarczający. Następnie wystarczy kliknąć przycisk Prześlij plik; oprogramowanie MediaWiki wyświetli ostrzeżenie o próbie nadpisania istniejącego pliku, które z racji świadomości ewentualnych konsekwencji można pominąć.

Jak sprawdzić, które strony odwołują się do mojego pliku?

Wszystkie strony z Wikimedia Commons odwołujące się do danego pliku znajdują się w sekcji Odnośniki do pliku na dole strony. Przykładowo, dla herbu Warszawy wygląda to w ten sposób. Strony z innych projektów Wikimedia odwołujące się do danego pliku widoczne są po kliknięciu w zakładkę Wykorzystanie na górze strony; dla herbu Warszawy wygląda to następująco.

Dlaczego wygląd strony (layout) tak nagle się zmienił?

W ramach Inicjatywy Użyteczności organizowanej przez Fundację Wikimedia w dniu 5 kwietnia 2010 domyślna skórka dla Commons została zmieniona z używanej do tej pory „Monobook“ na nową — „Vector“. Zobacz także: Vector na Meta.

Dlaczego skrypty (monobook.js) i style użytkownika (monobook.css) już nie działają?

Jeśli chciałbyś w dalszym ciągu używać własnych skryptów i stylów użytkownika w skórce Vector, musisz przenieść swój monobook.js do vector.js i monobook.css do vector.css, dostosowując je odpowiednio do swoich potrzeb.

Bardziej podoba mi się starsza wersja. Czy mogę ją przywrócić?

Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem — tak; jeśli nie, zawsze możesz zarejestrować się w Commons. Skórkę można zmienić w Preferencjach, w zakładce „Skórka“ (ang. Skin) należy zaznaczyć „Moonobook“, kliknąć Zapisz zmiany i gotowe.

Dlaczego opis wysyłanych przeze mnie plików jest zmieniany tuż po ich umieszczeniu na Commons?

W ciągu ostatnich kilku lat użytkownicy Commons ciężko pracowali nad internacjonalizacją (i18n) i lokalizacją (l10n) większości tekstu, jaki można spotkać na przeciętnej stronie. Celem takiego działania jest to, aby każdy użytkownik mógł widzieć treść każdej strony w wybranym przez siebie języku.
Aktualne oprogramowanie zostało napisane przed rozpoczęciem tego procesu i przez to umieszcza na nowych stronach plików nagłówki i inne standardowe pola opisu w języku osoby wysyłającej; ponieważ oprogramowanie obsługuje wiele języków, powoduje to tworzenie codziennie setek nowych plików z opisami w różnych językach. Aby jakoś naprawić ten problem, specjalne boty patrolują najnowsze pliki i przeglądają te starsze, zastępując treść ich opisu specjalnym kodem umożliwiającym pokazanie opisu w dowolnie wybranym przez użytkownika języku. Poniżej podajemy przykłady zmian, jakie boty wykonują na nowo wysłanych plikach:
 • Opis{{int:filedesc}}
 • [[Commons:Oznaczenia licencji|Licencja]]{{int:license}}
 • Praca własna{{Own}}
Dyskusje pomiędzy użytkownikami Commons na ten temat można znaleźć tutaj (ang.) i tu (ang.).

Czy proces wysyłania plików nie może być zmieniony tak, aby automatycznie tworzył prawidłowy wikitekst?

Jak wyjaśniono powyżej, wikitekst widoczny na stronach opisu nowych plików tworzony jest bezpośrednio przez oprogramowanie znajdujące się po stronie serwera (skrypt PHP). Powyższy problem może być rozwiązany jedynie poprzez zastosowanie odpowiednich zmian w oprogramowaniu MediaWiki. Problem jest znany, ale nie jest jasne, czy istnieją jakiekolwiek plany naprawienia go (stan na maj 2010). Dyskusje pomiędzy użytkownikami Commons na ten temat można znaleźć w tym miejscu.

Dlaczego moja grafika została obrócona bez podania żadnego powodu?

Wiele grafik zostało niewłaściwie i niepotrzebnie obróconych w wyniku aktualizacji oprogramowania MediaWiki do wersji 1.18 wprowadzonej 5 października 2011; począwszy od tej wersji, oprogramowanie samo wykrywa grafiki o złej orientacji i automatycznie je obraca, bez potrzeby ingerencji użytkowników lub zewnętrznych narzędzi. Niestety, w wyniku tej aktualizacji obróconych zostało wiele grafik, które dotychczas wyświetlały się prawidłowo — użytkownicy Commons starają się naprawić ten błąd korzystając z dostępnych narzędzi. Więcej szczegółów (w języku angielskim) znajduje się na stronie Commons:Rotation.

Jak naprawić orientację grafiki?

Najłatwiejszym sposobem jest użycie domyślnie włączonego gadżetu RotateLink, który dodaje odnośnik „(Silk arrow rotate clockwise.png Obróć grafikę)” na strony opisu grafik, dzięki czemu można automatycznie poprosić o ich obrócenie. Po kliknięciu w link pojawia się okienko (tzw. pop-up), w którym można wpisać, o jaki stopień dana grafika powinna być obrócona — wszystkie zlecenia realizowane są w ciągu kilku godzin przez specjalnego bota.
Oprócz metody automatycznej można także umieścić szablon {{Rotate}} na stronie opisu grafiki; podobnie jak w przypadku gadżetu RotateLink, zlecenia są realizowane w ciągu kilku godzin. Szablonu {{Rotate}} używa się następująco:
Kod Obrót
{{rotate|90}} Arrow Right 90°.svg 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara
{{rotate|180}} Arrow Right 180°.svg 180 stopni
{{rotate|270}} Arrow Left 90°.svg 270 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara
(90° przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)
Jeśli uzupełnisz parametr o inną wartość (np. 5°), grafika zostanie umieszczona w kategorii Images requiring rotation, która jest obsługiwana ręcznie przez użytkowników Commons. Być może ktoś inny znajdzie czas na obrócenie grafiki — najczęściej trwa to jednak dość długo, więc prosimy o cierpliwość.

Jak przetłumaczyć napisy do pliku wideo?

Możesz skopiować oryginalną stronę z napisami, zmieniając w tytule strony kod języka oryginalnego na kod języka, do którego tłumaczysz, a potem po prostu przetłumaczyć odpowiednie napisy.
Przykładowo, aby przetłumaczyć napisy TimedText:Krazy Kat Bugolist 1916 silent.ogv.de.srt na język polski, wystarczy utworzyć nową stronę w przestrzeni nazw TimedText, kopiując nazwę oryginalnej strony z napisami i zmieniając dwuliterowy kod języka niemieckiego de na kod pl. Następnie wystarczy tylko przetłumaczyć napisy — przy czym zwykle nie ma konieczności zmiany momentu, w którym powinny być one wyświetlone. Więcej szczegółów nt. tłumaczenia napisów znajduje się na stronie Commons:Timed Text (ang.).

Pytania związane ze społecznością Wikimedia Commons

Kim są administratorzy i jak mogę zostać jednym z nich?

Zobacz Commons:Administratorzy.

Gdzie zadawać pytania?

Jeśli chcesz zadać pytanie, które mogło już być wcześniej zadane, odwiedź Help desk. Jeśli chcesz zadać pytanie na temat związany z nowymi wydarzeniami na Commons lub chcesz poprosić o zdanie szerszą publiczność, zajrzyj do Baru lub jego anglojęzycznego odpowiednika, Village pump, które obserwuje znacznie więcej użytkowników.

Jak Commons współpracuje z podobnymi sobie projektami?

Użytkownicy Wikimedia Commons są bardzo zainteresowani współpracą z projektami o podobnych celach. Zobacz Commons:10.000 obrazów od Directmedia lub Commons:Collaboration with Ourmedia. FlickrLickr jest idealnym przykładem dobrej współpracy Commons z innymi źródłami wolnych plików.

Co powinienem zrobić, jeśli strona lub plik wymaga usunięcia?

Zobacz Commons:Prośby o usunięcie i Commons:Zasady usuwania.

Jaki język powinien być używany na Commons?

Teoretycznie którykolwiek z języków, którymi się posługujesz. Praktycznie językiem najczęściej używanym na Commons, a więc tym, w którym nazywane są galerie, kategorie i pliki, jest łacina naszych czasów, język angielski. Zobacz także: Commons:Language policy.

Dlaczego wszystkie pliki z projektów Wikimedia nie są bezpośrednio wysyłane do Commons?

Najważniejszym tego powodem są różnice w dopuszczalnych licencjach plików stosowanych w różnych projektach Wikimedia. Niektóre z grafik nieakceptowanych na Commons (jak np. fair use, dopuszczalne na anglojęzycznej Wikipedii, którego Commons nie dopuszcza), są akceptowalne przez niektóre inne projekty Wikimedia.
Sporym problemem jest także kwestią języka. Użytkownicy nie mówiący zbyt dobrze po angielsku mogą mieć kłopoty w swojej działalności na Commons, gdyż większość dyskusji prowadzonych jest tutaj w języku angielskim. Wielojęzyczni użytkownicy Commons starają się tłumaczyć na bieżąco potrzebne strony i informacje, część z nich bywa jednak często niekompletna lub nieaktualna. Część oprogramowania, jak na przykład kategorie, także nie może być (jeszcze) zlokalizowana.